علت ضبط نکردن دوربین مدار بسته؟؟


دوربین مدار بسته به عنوان یک سیستم نظارتی می بایست 24 ساعته فعال بود و با توجه به تنظیماتی که در دستگاه ضبط کننده انجام شده، ضبط تصویر و ذخیره آن در هارد را انجام دهد. اما گاهی اوقات ضبط تصویر از کار می افتد و مصرف کننده و حتی تکنسین نصب برای پیدا کردن علت این مشکل با چالش جدی روبرو می گردد.

در این مطلب راهنمای گام به گام پیدا کردن مشکل و رفع خرابی در عدم ضبط تصویر در دوربین مدار بسته را می آموزیم، پس در ادامه با ما باشید.

اولین گام برای یافتن ایراد اتصال دی وی آر یا NVR به یک مانیتور است تا بتوانیم تصاویر و اعمال تنظیمات را از طریق آن مشاهده کنیم. پس از اتصال دستگاه ضبط کننده موارد پیش رو را چک کنید.

1- قطع شدن تصویر دوربین ها

قطع بودن کابل دوربین مدار بسته

در این حالت ممکن است تمام دوربین ها یا تعدادی از آنها به دلیل قطع شده باشند و به همین دلیل تصویری به DVR ارسال نکنند تا آن بتواند تصویری ضبط کند. در این حالت وقتی می خواهیم تصاویر زنده را ببینیم، یک یا تعدادی از دوربین ها بجای تصویر محیط، سیاه شده و چیزی را نشان نمی دهد.

علت این مشکل می تواند از خرابی در تغذیه دوربین ها، قطع شدن سیم اتصال دوربین به دی وی آر و یا خرابی در کانکتور ها باشد. اگر همه ی اینها مشکل نداشتند و تنها یک کانال قطع بود علت می تواند از خود دوربین و یا ورودی دی وی آر باشد.

2- تنظیم در حالت زمانبندی یا موشن

یکی دیگر از علت هایی که مصرف کننده گمان می کند که دوربین مدار بسته اش ضبط نمی کند، تنظیم DVR در حالت زمانبندی و یا تشخیص حرکت است. گاهی برخی از نصابها به جهت استفاده بهینه از هارد و به درخواست مشتری، یک زمان خاصی را برای ضبط دوربین مدار بسته مشخص می کنند.

مثلا زمان ضبط تصاویر را تنها در ساعات کاری محدود می کنند و این عمل در روز های تعطیل و ساعاتی که آن مرکز تعطیل است انجام نمی گردد. برخی نیز با فعال کردن حالت تشخیص حرکت ضبط تصویر را منوط به حرکت جسمی جلو تصویر میکنند و اگر مدت طولانی ای حرکتی انجام نپذیرد، ضبط دوربین مدار بسته انجام نمی شود.

فعال سازی زمانبندی یا موشن برای ضبط تصویر

برای اینکه متوجه شویم که این تنظیمات انجام شده می توانیم به آرشیو ضبط تصاویر مراجعه کنیم و در صورتی که تصاویر به صورت مقطعی ضبط و قطع شده بود می توانیم گمان ببریم که این حالتها اعمال شده است.

برای غیر فعال کردن این تنظیمات می توان با مراجعه به قسمت تنظیمات ضبط آن را به حالت اتوماتیک تغییر داد و یا یک با دی وی آر ریست نرم افزاری کرد. دستگاههای ضبط کننده در حالت پیش فرض ضبط 24 ساعته دارند.

3- دستکاری افراد

گاهی پیش می آید برخی به صورت اتفاقی یا با قصد و نیت سوء دی وی آر را دستکاری کرده و در قسمت تنظیمات ضبط را به حالت متوقف تغییر می دهند. پس اگر دیدید که یک کانال و یا تمامی کانالها تصویر ضبط نمی کند به قسمت تنظیمات ضبط بروید و مطمئن شوید که حالت ضبط روی توقف نیست.

4- مشکل منبع تغذیه دی وی آر

هر هر 10 مورد علت ضبط نکردن دوربین مدار بسته 8 مورد آن از منبع تغذیه است. دلیل مشکل آداپتور یا منبع تغذیه DVR از کیفیت پایین این قطعه و یا نوسان برق می تواند باشد. جالب اینجاست که مشکل منبع تغذیه به گونه ای است که دستگاه روشن می شود و تنها ضبط انجام نمی شود و یا اینکه پس از مدتی ذخیره سازی تصویر روی هارد خود به خود از کار می افتد.

خرابی منبع تغذیه

گاهی نیز وقتی به قسمت مشاهده هارد دیسک ها در تنظیمات دی وی آر رجوع می کنیم با پیغام اشکال در هارد مواجه می شویم که با فرمت کردن مشکل حل می شود و تصاویر جدید ضبط می شود ، اما در نهایت بعد از چند ساعت یا چند روز با مشکل عدم ضبط دوربین مدار بسته روبرو می شویم

برای حل این موضوع بهتر است که از یک آداپتور سوئیچینگ 3 تا 5 آمپر جنس خوب و به طور مجزا تنها برای DVR استفاده شود. اگر آداپتور را عوض کردید همچنان مشکل پا برجا بود پس موارد زیر را چک کنید.

5- مشکل از موس یا فلش 

شاید باورش سخت باشد اما یک برای نگارنده پیش آمده که علت ضبط نکردن دوربین مدار بسته از موس سیم دار بوده است. بالاخره اینها قطعات الکترونیکی هستند و با معیوب شدنشان، به سیستم برقی دی وی آر فشار آورده و مشکل ایجاد می کنند.

هر چقدر که احتمال این مورد می تواند پایین باشد، اما امتحان کردنش هزینه ای ندارد.

6- کانکتورهای اتصال هارد به دی وی آر

کانکتور دی وی آر به هارد دیسک

این مورد هم به مانند مورد بالا از موارد شایع ضبط نکردن دوربین مدار بسته نیست. اما می تواند باعث این موضع باشد. پس کانکتور ها را چک کنید و در صورت لزوم آنها را عوض کنید. 

7- خرابی هارد

خرابی هارد پس از خرابی آداپتور در مقام دوم متهمان قرار دارد. ولی به لحاظ هزینه جزو سنگین ترین هزینه هایی است که متری می تواند متحمل آن شود. در این حالت تصاویر دوربین مدار بسته ضبط نمی شود و در قسمت تنظیمات هارد دیسک با پیغام اشکال در هارد دیسک یا عدم شناسایی آن مواجه می شوید که امکان فرمت هارد نیز وجود ندارد.

خرابی هارد علت عدم ضبط دوربین مدار بسته

بیشتر علت خرابی هارد از استفاده از هارد های نامناسب برای ضبط تصاویر دوربین و یا بدتر از آن استفاده از هاردهای رفر و تعمیری است که هر لحظه امکان از کار افتادن آن هست.

در این حالت می بایست هارد را تعویض کرد و باز هم توصیه می شود از هارد مخصوص دوربین مداربسته استفاده شود تا ماندگاری بالایی داشته باشد.

8- خرابی DVR

خرابی دی وی آر یکی از موارد ضعیف علت ضبط نکردن تصاویر دوربین مدار بسته است. چرا که اکثر خرابی دی وی آر به گونه ای است که دستگاه اصلا روشن نمی شود.

ولی می توان یقین داشت که اگر همه ی موارد بالا را چک کردید و خرابی را از آنها ندیده اید، تنها متهم باقی مانده دستگاه ضبط کننده است که در ضبط تصاویر ناکام مانده است. پس می بایست دستگاه را از کانکتور ها جدا کرده و برای تعمیر به شرکت خدمات دهنده بفرستید.

توصیه نهایی

با خواندن مطالب بالا متوجه میشوید که قسمت اعظمی از مشکلات ضبط نکردن دوربین مدار بسته از تجهیزات می باشد که با تحلیلی که کارشناسان از موارد و علت خرابی ها داشته اند مطابقت دارد. جالب اینجاست که از خرابی هایی که گزارش شده بیش از 95 درصد به دلیل استفاده از DVR های بدون نام و غیر اصلی و استفاده از هارد غیر استاندارد و بعضا تعمیری ست.

جالبتر اینجاست که اکثر کسانی که از خواستار نصب دوربین مدار بسته هستند، برای امنیت مکان و فضای خود این هزینه را متقبل می شوند و درصد پایینی از سر اجبار و دریافت مجوز باید از دوربین مدار بسته استفاده کنند.

استفاده از دستگاه های بی کیفیت و ارزان و همچنین هارد های غیر تخصصی برای دوربین مداربسته باعث می شود که وقتی مصرف کننده نیاز به تصاویر ضبط شده دارد، به پیغام خطا در هارد یا عدم شناسایی هارد دیسک بخورد. پس توصیه می شود در خرید این دو قطعه خساست نکرده و بهترین نوعش را خریداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *