دوربین اسپید دام یا PTZ


دوربین های مداربسته از تجهیزات مهم حفاظتی در اماکن مختلف به شمار می روند که در مدل های مختلف تولید شده و انواع کاربری های متفاوتی دارند. یکی از این دوربین های مداربسته که برای تصویر برداری از فضاهای باز به کار می رود، دوربین PTZ گردان اسپید دام است. دوربین PTZ گردان اسپید دام از دوربین مدار بسته حرفه ای و کاربردی برای حفاظت و تصویر برداری از مکان های بازی همچون: کارخانجات و پارکینگ ها و… به شمار می رود. ما در این متن به معرفی کامل این دوربین مداربسته خواهیم پرداخت.

قابلیت ها و مزایای دوربین PTZ گردان اسپید دام

دوربین PTZ گردان اسپید دام از قابلیت های زیادی برخوردار است که ما به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

1-کنترل لنز دوربین

 یکی از امکانات این نوع دوربین‌ها، امکان کنترل لنز دوربین در جهت های مختلف است که در واقع حروف اختصاری PTZ مخفف کلمات Pan به معنای افقی، Tilt به معنای عمودی و همچنینZoom  دستی و اتوماتیک می باشد.

2-چرخش 360 درجه ای

چرخش دوربین ptz یا اسپید دام

 از قابلیت های دیگر دوربین PTZ گردان، قابلیت چرخش 360 درجه ای است که با این وصف کاربران قادر خواهند بود از زوایای مورد نظر خود در هر ساعتی از شبانه روز، با کیفیت بالا تصویر برداری کنند.

3-قابلیت گزینه PRESET

حالت انتخاب اتوماتیگ گردش دوربین اسپید دام

در راستای هوشمند سازی دوربین PTZ گردان ، گزینه ای به نام PRESET برای آن در نظر گرفته شده است که با فعال سازی آن، کاربران قادر خواهند دوربین را طوری تنظیم کنند تا در زمانی خاص، قسمت خاصی را فیلم برداری نماید.

Sequence چیست؟

در واقع Sequence به مجموعه ای از Preset  های که با ترتیب و زمانی تعیین شده پشت سر یکدیگر اجرا می شوند، می گویند و هر یک از Sequence ها برنامه حرکت دوربین هستند.

4-کنترل از راه دور

دوربین PTZ گردان به راحتی و به وسیله کامپیوتر و موبایل قابل کنترل است و این امکان با نصب اپلیکیشن و نرم افزار هایی مخصوص مهیا می شود.

5-دید در شب با وضوحی بالا

دید در شب دوربین اسپید دام
چگونگی نمایش تصویر در شب

این دوربین به گونه ای طراحی و ساخته شده است که نه تنها در روز، بلکه در شب هم بتواند تصاویری با کیفیت و وضوح بالا را ضبط کند و این قابلیت با بهره گیری از تکنولوژی مادون قرمز یا همان فروسرخ مهیا شده است.

6-تعقیب خودکار(Auto Tracking)

از قابلیت های منحصر به فرد دوربین PTZ گردان اسپید دام، تعقیب خودکار سوژه بر اساس پارامتر های وارده به دوربین است که کارایی آن را چند برابر می کند.

7-لنز تیره

در این دوربین لنزی تیره به منظور عدم تشخیص افراد هنگام ضبط تصاویر تعبیه شده است. با این وجود دیگر مشخص نخواهد بود که چه زمانی دوربین در حال ضبط و چه زمانی خاموش است.

8-تنظیم نور سفید

دوربین PTZ گردان اسپید دام دارای قابلیتی به نام تنظیم نور سفید است که به وسیله آن تصاویری که بسیار تیره و یا روشن هستند، با کیفیت و رنگ بهتری دیده می شوند.

نقاط ضعف و معایب دوربین PTZ گردان اسپید دام

با وجود تمامی قابلیت ها و امکاناتی که در این دوربین گنجانده شده است، دوربین PTZ گردان اسپید دام دارای معایب معدودی می باشد که آنها را ذکر می کنیم.

1-قابلیت پیشگیری کمتر نسبت به دیگر دوربین ها

به دلیل اینکه این دوربین تازه پای به بازار گذاشته است و از شکل و شمایلی جدید نسبت به دیگر دوربین های مداربسته برخوردار است، این امکان وجود دارد که بسیاری از افراد آن را تشخیص نداده و متوجه دوربین مداربسته در محل نشوند.

2-زاویه تصویر برداری نسبت به محل نصب

دوربین PTZ گردان معمولا بر روی سقف نصب می شوند و تصاویر را تنها به طور عمودی و یا نیمه عمودی می توانند ضبط کنند. به همین دلیل این امکان وجود دارد که صورت افراد نیم رخ یا ناکامل گرفته شوند.

از ویژگی های دوربین مدار بسته اسپید دام تا چگونگی نصب

جنس و ساختار بدنه دوربین PTZ گردان اسپید دام

جنس بدنه دوربین PTZ گردان اسپید دام از مواد اولیه مرغوب فلزی ساخته شده است که مقاومت مطلوبی در برابر ضربه دارد. همچنین انواع دیگری از این دوربین ها که در مکان های بسته و نقاطی که احتمال صدمه دیدن در آنها مانند: دفاتر، ادارات، منازل و… پایین است استفاده می شود، از پلاستیک های با کیفیت تولید می شوند.

نصب و راه اندازی دوربین PTZ گردان اسپید دام 

کابل ها در دوربین ptz
تعدد کابل در دوربین PTZ

دوربین ها مداربسته عادی دارای دو کابل برق و تصویر هستند. اما دوربین گردان در کنار این دو کابل، دارای کابل RS485 نیز بوده که این کابل به منظور کنترل جهت دوربین به کار می رود. پس ابتدا می بایست کابل های برق و تصویر و در مرحله بعد، کابل RS485 را به دوربین نصب نمود. کاربران به این موضوع توجه داشته باشند که سیم ها را باید به پین های هم نام دوربین و دستگاه DVR وصل کنند.

تنظیم دوربین PTZ گردان اسپید دام

برای تنظیم دوربین PTZ گردن اسپید دام دو روش وجود دارد:

1-استفاده از جوی استیک یا همان کنترلر: این روش بسیار آسان بوده و به راحتی میتوان با استفاده از یک جوی استیک هدایت و تنظیم دوربین را به دست گرفت.

کنترلر یا جو استیک
تصویر کنترلر اسپید دام

2-دستگاه ضبط تصویر: در این روش به وسیله چند کلیک می توان تمامی عملکرد های دوربین را همچون: زوم، چرخش، فوکوس و… را در دستگاه ضبط تصویر کنترل و تنظیم کرد.

قیمت دوربین PTZ گردان اسپید دام

با توجه به امکانات و ویژگی های منحصر به فرد این دوربین، نباید انتظار قیمت کمی از دوربین PTZ گردان نسبت به باقی دوربین های مداربسته موجود در بازار داشت. همچنین استفاده از این دوربین برای مکان های کوچکی که نیازمند امنیت بالایی نیستند، پیشنهاد نمی شود و کاربرد این دوربین بیشتر در پروژه های بزرگ و مکان های وسیع است. برای آن دسته از افراد و شرکت هایی که خواستار امنیت بالا و پوشش دهی کامل مکان در پروژه های خود هستند، خرید دوربین PTZ با قیمت مناسب از فروشگاه های معتبر پیشنهاد می شود.

حرف آخر

همانطور که ذکر شدف دوربین PTZ گردان اسپید دام از دوربین های پیشرفته و هوشمند موجود در بازار به حساب می آید. از این رو استفاده از آن برای حفظ امنیت و تصویر برداری پروژه های بزرگ و مکان های وسیع بسیار کاربردی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *